Patronat nad paramentami liturgicznymi i szatami.
Liturgie, jako Święte Obrzędy organizowane w Świątyni Bożej muszą odbywać się w należytej oprawie. Na spełnienie tego warunku składa się praca kilku zaangażowanych w to osób z Parafii.
Przed dwoma laty podjęłam się jednej z takich funkcji. Objęłam początkowo patronat nad bielizną kielichową a następnie częściowo nad szatami liturgicznymi. Funkcję tą przejęłam po wielce szanowanej i kochanej Pani Ani, która przez długie lata pełniła ją w naszej Parafii lecz której obecnystan zdrowia nie pozwala się już w to angażować.
Postanowiłam podjąć się tej posługi, traktując ją jako w pewnym sensie swoją misję do spełnienia.
Szaty Kapłana odprawiającego Mszę Świętą pełnią ważną rolę w tym obrzędzie. Alby , komże symbolizują biel o jaką modli się kapłan podczas ich ubierania : „Wybiel mnie Panie i oczyść serce moje abym omyty we krwi Baranka cieszył się radością na wieki.” Nie jest to więc bagatelna rzecz, aby biel na nich była nieskazitelna.
Obrusy ołtarzowe uszyte z naturalnego materiału, lśniąco białe , wykrochmalone i gładko wyprasowane przykrywają stół na którym następuje przemienienie chleba w Ciało Chrystusa i wina w Krew Jego. O taki wygląd odpowiedni dla tego Misterium należy pieczołowicie zadbać.
Ważne są także elementy tzw. bielizny kielichowej, do czego zalicza się korporały, puryfikaterze oraz ręczniczki.
Z elementów tych korporały nakładane na obrusy ołtarzowe pod kielich muszą być traktowane ze szczególną dbałością anawet w pewnym sensie z szacunkiem, gdyż to na nie mogą spaść cząsteczki Najświętszego Sakramentu a wiadomo, że w każdej nawet najmniejszej Jego partykule jest obecny Pan Nasz Jezus Chrystus.
Puryfikaterz służy do oczyszczenia kielicha. Podczas tej czynności wsiąka w niego Krew Chrystusa.
Daj Panie Boże abym z należytym szacunkiem i atencją spełniała posługę, której się podjęłam.
Przyjmij Panie, w darze ode mnie czas i środki jaki poświęcam na wypełnienie tego zadanie.
Przygotowała: Julitta Szuman