Nadzwyczajny szafarz Komunii Św. jest to posługa liturgiczna odpowiadająca na rzeczywiste potrzeby wiernych, ustanowiona przede wszystkim z myślą o chorych oraz o zgromadzeniach liturgicznych, podczas których bardzo liczni wierni pragną przyjąć Komunię Świętą. Posługa Szafarzy adresowana jest przede wszystkim do osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, które nie mogą uczestniczyć w liturgii w kościele parafialnym, a pragną częściej przyjmować Jezusa w Komunii Świętej. 

Kto może zostać szafarzem? 

Konferencja Episkopatu Polski zdecydowała, że może nim być mężczyzna w wieku od 25 do 65 lat. Kandydata do tej posługi zgłasza proboszcz. Następnie kandydat podejmuje kurs przygotowawczy, na którym poznaje teologiczny wymiar swojej posługi. Na zakończenie kursu odbywają się rekolekcje.

 

Jestem Nadzwyczajnym Szafarzem Komunii Świętej. 

Błogosławieństwo do tej zaszczytnej posługi otrzymałem z rąk Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego w dniu 11czerwca 2016 roku i od tego czasu zaczęła się dla mnie piękna służba Bogu i ludziom. Wykłady dostarczyły mi nowej wiedzy, pogłębiając moją świadomość, czym jest Najświętszy Sakrament, czym jest Eucharystia. To sprawiło, że moja modlitwa przed Najświętszym Sakramentem stała się adoracją Osoby. Podjęcie tej posługi, a w niej ta dotykalna bliskość Pana Jezusa użyźniły glebę mojej wiary.Posługa sprawia mi wiele satysfakcji, bo dostąpiłem zaszczytu noszenia do wiernych naszego Pana i Zbawiciela w Trójcy Jedynego. On ma moc uzdrawiać i duszę i ciało, tego, do kogo idę, ale również mnie, moich najbliższych.Miłosierny Jezu, dziękuję Ci za moje powołanie, za wszystko, co mi uczyniłeś.Dziękuję, że mogę być tak blisko Ciebie.

 

Przemysław Ciesielski